Neli nukku 80ndate ühest märgilisemast nukulavastusest jõudis muuseumikogusse | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Neli nukku 80ndate ühest märgilisemast nukulavastusest jõudis muuseumikogusse

jaga
11. Aprill 2025 | 11:18

Nukuteatrimuuseumi kogu sai haruldast ja väärtuslikku täiendust tänu sellele, et Eesti Noorsooteatri dekoraator Krista Norden leidis maakodus kevadist suurpuhastust tehes neli nukku, mis on pärit Rein Aguri 1985. aastal esietendunud lavastusest „Suveöö unenägu”.

1990ndatel aastatel oli tavapärane lavateekonna lõpetanud nukud ära kinkida või koguni ära visata. Põhjuseks ruumipuudus – tol ajal ei olnud veel olemas Nukuteatrimuuseumi, mis alustas teatri juures tegevust 2010. aastal. 

Kuidas Krista Norden 90ndatel neli nukku prügimäele viimisest päästis? Ta meenutab, et teatri ovaalsaali põrandale oli laotatud palju nukke, mille seast võis iga teatritöötaja endale meelepärased välja valida. Alles jäänud nukud visati ära. Krista soovis koju viidud nukud korda teha, kuid rohkete tööde-tegemiste tuules mõte ununes. Nukkudega sel kevadel koristustööde käigus taaskohtudes otsustas ta kinkida need Nukuteatrimuuseumile, kus tema esialgne plaan teoks saab.

Värske ja vaimustav „Suveöö unenägu” 

Eesti Riikliku Nukuteatri lavale jõudis lavastaja Rein Aguri ja kunstniku Riina Vanhaneni koostöös valminud Shakespeare’i komöödia „Suveöö unenägu” esmakordselt 1. detsembril 1985 ning pälvis väga positiivset tagasisidet nii publikult kui ka kriitikutelt. Lavastus lahendati oma ajas uuenduslikult ja humoorikalt, kasutades „teater teatris” printsiipi, mille puhul kumab näitlejate mängust läbi kõrvalseisja irooniline pilk. Laval mängisid näitlejad koos või ilma nukkudeta, vahel ka maskidega. Antud võte oli iseloomulik 20. sajandil nukuteatris toimunud uuendustele. Tegu oli väga tugeva lavastusega, mille tegi eriliseks ka asjaolu, et see oli üks väheseid tolleaegseid täiskasvanutele mõeldud nukulavastusi.*

Ka lavastuse nukkudele ajutist kodu pakkunud Krista Nordeni jaoks oli „Suveöö unenägu” äärmiselt meeldejääv. Keskkooliõpilasena lavastust näinud Kristale jätsid kustumatu mälestuse sealne nukumäng, hoogsad ja meisterlikud näitlejatööd ja käsitsi maalitud horisondid. Pärast etenduse nägemist mõtles Krista: selles teatris tahaks kunagi töötada! Nii läkski – 1988. aastal asus ta tööle Eesti Riiklikus Nukuteatris, esmalt ringreiside administraatorina, siis juba dekoraatorina. Ka tänase Noorsooteatri lavastuste kujunduses saab imetleda Krista säravat kätetööd.

Varasemast on „Suveöö unenäost” säilinud kolm nukku – haldajate kuningas Oberon, kuninganna Titania ning väike liblikas. Sama palju on säilinud ka maske, nendest kaks originaalkujul.* Neli sel kevadel muuseumile kingitud nukku – Demetrius, Hermia, Lysander ja Helena – täiendavad rikkalikult „Suveöö unenäo” kollektsiooni.

Et nukud on suuresti valmistatud poroloonist, mis kipub pikalt seistes pudenema, vajavad need konserveerimist, enne kui muuseumikülastaja ette jõuavad. Seni saab aga nendega tutvuda Nukuteatrimuuseumi Ajamasinas, mis näitab muuseas ka „Suveöö unenäo” videokatkendit.

Loe „Suveöö unenäo” kohta lisa siit

*Helena Ojasaare Eesti Kunstiakadeemia kursuseprojekt „Muutused nukuteatris 20. sajandil, nende kajastumine 1985. aasta lavastuses „Suveöö unenägu” ning sellest säilinud teatrinuku konserveerimine” (2025)

Veel uudiseid