Tõrksa taltsutus | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Tõrksa taltsutus

jaga
2 h|Noorele, Täiskasvanule|Väike saal

"Pean sind üliarmsaks, mis sest, et sul on süda trotsi täis." 

„Tõrksa taltsutus” on üks esimesi William Shakespeare’i näidendeid ja suure tõenäosusega karjääri alustavale noorele autorile ette sattunud tellimustöö. Originaalis on see publikut lihtsate vahenditega naerutav ja kahemõttelisustest kubisev lugu sellest, kuidas naine peab teadma oma kohta. Ometi on Shakespeare oma kaasaegseid väärtusi peegeldavale kondikavale üles ehitanud natuke ruumilisema loo, kuhu mahub ka suuremaid ja puhtamaid inimlikke tundeid, ehkki need jäävad lõppkokkuvõttes ikkagi karmide soorollide kuulutamise varju.

Meie „Tõrksa taltsutus” on eelkõige lugu kahest noorest inimesest, kes seisavad silmitsi võltsi ja petliku maailmaga, kus nad mõlemad on muutunud omamoodi marginaalseteks kujudeks. Kohtumine teineteisega toob nende mõlema ellu aga pöörde. Nii on see lugu korraga vana ja uus – ning eks vanad lood püsivadki ju elus just seeläbi, et iga ajastu suudab neid enese jaoks avada.
Rein Raud

„Tõrksa taltsutuse” tõi lavale soome lavastaja ja näitleja Merja Pöyhönen, kes kasutab oma töödes nuku-, objekti- ja visuaalteatrivahendeid, põimides klassikalist näitlejamängu kaasaegse teatrikeelega. „Tõrksa taltsutus” on tema neljas tõlgendus Shakespeare’i näitemängudest. Pöyhöneni lavastuse jaoks lõi uue tekstiseade Rein Raud.

*

Merja Pöyhönen (sündinud 1980) on soome nukunäitleja ja -lavastaja. 2005. aastal lõpetas ta nukuteatrikunsti eriala Turu Kunstiakadeemias ning on lisaks õppinud füüsilist teatrit Pariisis Jacques Lecoqi Rahvusvahelises Teatrikoolis. Viimased kümme aastat on Merja Pöyhönen tegutsenud vabakutselise lavastaja ja etendajana, olles kaasatud lavastustesse, mis on kasvatanud nukuteatrikunsti tuntust Soomes. Ta on lavastanud nii täiskasvanutele kui ka lastele, kombineerides nukuteatrit teiste väljendusvahenditega. Tema tuntuimaks loometööks on lavastuste triloogia William Shakespeare'i näidendite põhjal („Torm” 2013, „Romeo ja Julia” 2015 ja „Printsess Hamlet” 2017), millest kaks on Soome mastaapseimad professionaalsed nukulavastused läbi aegade. Merja Pöyhöneni on tunnustatud Soome UNIMA poolt nukuteatriauhinnaga 2014. aastal, Soome Kriitikute Ühenduse poolt silmapaistvaima kunstilise läbimurde eest 2011. aastal ning Soome Rahvusnõukogu preemiaga aastal 2017 põhjapaneva panuse eest Soome nüüdisaegsesse nukuteatrikunsti. Ta on ka nukuteatritrupi Dirty Duckling asutajaliige. „Tõrksa taltsutus” on Merja Pöyhöneni teine lavastus väljaspool kodumaad.

Täname Soome instituuti Eestis toetuse eest!

Mängivad

Liivika Hanstin, Laura Kukk, Kaisa Selde, Mait Joorits, Jevgeni Moissejenko, Mart Müürisepp, Taavi Tõnisson

Meediakajastus

Materjalid ja lisategevused