Juhani Salokannel: erakordselt dünaamiline Tammsaare tõlgendus | EESTI NOORSOOTEATER
Tagasi

Juhani Salokannel: erakordselt dünaamiline Tammsaare tõlgendus

jaga
27. Märts 2019 | 10:28

„NUKU teatri „Noored hinged” on mu meelest suurepärane ja värske tõlgendus, ” kirjutab oma teatrielamusest Juhani Salokannel, soome kirjanik, tõlkija ja kirjandusteadlane, kelle sulest ilmus hiljuti põhjalik Tammsaare käsitlus „Noore Eesti südametunnistus: Rahvuskirjanik A. H. Tammsaare.

Nagu teame, on Tammsaare teostes alati palju rääkimist ja „targutamist”.  Novellis „Noored hinged” on seda eriti palju nii teema kui tegelaste tõttu: noored, alles täiskasvanuks sirguvad tegelased otsivad iseennast, ajavad taga oma unistusi ja arutlevad inimelu suurte põhiküsimuste üle. Ja veeretavad ka omavahel juttu.

Võiks siis eeldada, et tegelased paigutatakse lavale laua taha või sängi servale rääkima üsna staatiliselt – või just liikudes, nii nagu prantsuse meisterrežissöör Eric Rohmer oma filmides („Roheline kiir” jt). Mulle on need väga meeldinud, ehkki pealispinnalt paistavad need tühise lobana. Sügavama tasandi peab vaataja ise leidma.

Tammsaarel on see sügavam tasand selgelt näha juba tekstis: unistus armastusest, õigest elust ja eneseteostusest. Kuid ka pinnapealset naaklemist jätkub rikkalikult.

NUKU teatri lavastus tihendab sõnavahetust ja mõtteid nagu peabki – kuid sunnib rääkija ja mõtleja pidevasse liikumisse. Lavastus on erakordselt dünaamiline, kogu aeg sööstetakse siia-sinna geniaalselt lahendatud kulisside kaldus, kõrgetel ja madalatel pindadel.

Liikumine ei ole asi iseeneses, selline „füüsiline teater”, nagu meil Soomes nähti Jouko Turkka hiilgeajal. Turkka pani oma näitlejad lõõtsutama ja higistama, ähkima ja ponnistama. Õnneks on see etapp meil nüüdseks möödas.

Näitlejate positsioonivahetused tunduvad kõik põhjendatud ja rõhutavad nende repliikude tähendust, räägivad nende iseloomust ja annavad loole rütmi.  Kõik see on kavandatud sujuvalt arenevaks tervikuks ning terve ensemble täitis lavastaja plaani võrratu koostöö ja vilumusega.

Noorte näitlejate oskusi, soojust ja – tõepoolest – noorust oli rõõm vaadata.

Veel uudiseid